Polsko - niemieckie forum literackie UNRAST w Berlinie

  • 11.01.2022, 22:14 (aktualizacja 14.02.2022, 15:45)
  • Dorota Fischer
Polsko - niemieckie forum literackie UNRAST w Berlinie Dorota Fischer
Polacy stanowią w Berlinie trzecią pod względem liczebności, po Niemcach i Turkach, grupę etniczną. Jak mówią niektórzy, Berlin to nieformalna kulturalna stolica Polski.

Tu odbywają się koncerty polskich orkiestr, solistów i zespołów muzycznych, tu można obejrzeć spektakle polskich teatrów, pójść na polski film, w polskiej księgarni kupić polskie książki. Na ulicach słychać język polski. Już pod koniec XIX wieku Stanisław Przybyszewski zwspólnie z malarzem Edwardem Munchem szukali natchnienia w berlińskich kawiarniach. Polskie ślady w niemieckiej stolicy znaleźć można na każdym kroku. Tak, jak łatwo daje się przedstawić siebie i swój kraj za pomocą muzyki, czy też sztuki wizualnej, trudniej jest zaprezentować się literacko. Do tego potrzebna jest znajomość języka. Chociaż w Berlinie na Kreuzbergu działa polska księgarnia oferująca książki przetłumaczone na język niemiecki, to polska literatura nie jest zbyt popularna w niemieckiej strefie językowej.

Tym bardziej potrzebna okazała się inicjatywa Berlińskiej Akcji Literackiej zorganizowania prezentacji polskiej literatury, a właściwie jednego z jej gatunków, bardzo popularnego w Polsce, a mało rozpowszechnionego w Niemczech – reportażu literackiego. Ojcem reportażu literackiego jest znany także wśród niemieckich czytelników Ryszard Kapuściński. Ale mamy jego wspaniałych następców, których książki, znane i chętnie czytane w Polsce, czekają na przetłumaczenie i rozpowszechnienie na niemieckim rynku wydawniczym.

W niemiecko – polskim forum literackim Unrast wzięło udział 53 pisarzy, poetów, tłumaczy, dziennikarzy i animatorów kultury. Przez 5 dni, od 14. do 18. listopada 20121 można było uczestniczyć w dyskusjach nt. pisania reportaży, gromadzenia materiału, poszukiwania własnych korzeni. Autorzy i tłumacze niemieccy i polscy dyskutowali o roli reportażu w dzisiejszych, niespokojnych czasach. Bo UNRAST to nie tylko niemiecki tytuł powieści Olgi Tokarczuk Bieguni. To słowo oznaczające niepokój. Tak mocno dominujący obecne życie.

Kuratorką forum była dziennikarka, publicystka i pisarka, Dorota Danielewicz.

Radio PoloNews zaprasza na relację z tego wydarzenia.

Dorota Fischer

Link do relacji radiowej: https://cba.fro.at/536671

Dorota Fischer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe