Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 08:20

Relacja z VI. Światowego Forum Mediów Polonijnych

Czas podsumować trzydniowe, VI Światowe Forum Mediów Polonijnych, które rozpoczęło się inauguracją w gmachu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. W tym roku głównym organizatorem wydarzenia jest Światowe Stowarzyszenie Mediów Polonijnych, we współpracy z Eurpejską Unią Wspólnot Polonijnych i Zrzeszeniem Organizacji Polonijnych w Szwecji. “Budujemy wspólnotę mediów polonijnych” - to hasło przewodnie wydarzenia, które jako projekt zostało sfinansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Relacja z VI. Światowego Forum Mediów Polonijnych

W dniach 22-24 września 2023 roku, odbyło się VI Światowe Forum Mediów Polonijnych, na które przybyli polonijni dziennikarze i redaktorzy działający w różnych mediach, takich jak prasa drukowana, portale, blogi, radio i telewizja. Uczestnicy reprezentowali 27 różnych krajów z 6 kontynentów.

Pierwszego dnia Forum odbyło się spotkanie przedstawicieli Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą z Federacją Mediów Polskich na WschodzieŚwiatowym Stowarzyszeniem Mediów Polonijnych. Wydarzenie to  było interesującą platformą wymiany doświadczeń tych dwóch znaczących partnerów. 

Podczas inauguracji, uczestników spotkania powitał Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za granicą. Minister w swoim wystąpieniu podkreślił rolę mediów jako ambasadorów Polski, którzy dźwigają na barkach zadania daleko wykraczające poza możliwości działań statutowych instytucji dyplomacji polskiej. Teksty publikowane w krajach, które interesują się Polską, jej historią, sukcesami oraz obecnymi wydarzeniami mają kluczowy wpływ na relacje międzynarodowe.

Teresa Sygnarek prezes Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych, a zarazem pomysłodawca Światowego Forum Mediów Polonijnych  w swoim wystąpieniu dobitnie zaznaczyła, że nie podpisujemy się pod podziałami na wschód i zachód. Zaznaczyła, że zależy nam na szerokiej integracji. Podkreśliła także istotę wydarzenia jakim są Fora. Coroczne spotkania dziennikarzy z różnych stron świata pozwalają na wymianę doświadczeń i wypracowanie mechanizmów współpracy, z dbałością o rzetelną informację o Polsce. 

Rajmund Klonowski, prezes Federacji Polskich Mediów na Wschodzie w swej wypowiedzi mówił o losach Polaków żyjących za granicą, o środowisku 43 redakcji na wschodzie, gdzie prześladowania Polaków są na porządku dziennym, a sytuacja polonijnych dziennikarzy jest wciąż nie tylko niestabilna, ale wręcz dramatyczna. Zaznaczył, iż  Federacja jest zainteresowana szeroko pojętą współpracą i deklaruje wsparcie dla wszystkich inicjatyw, które służą wzajemnej integracji i pomocy między redakcjami.

Z rąk pełnomocnika rządu ds. Polonii i Polaków za granicą prezes Federacji Mediów Polskich na Wschodzie odebrał Odznakę Honorową za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą przyznaną Federacji przez Premiera Polski Mateusza Morawieckiego.


 

W KPRM odbyła się również debata, która dotyczyła tożsamości i budowania stabilnej wspólnoty mediów polonijnych. Udział w niej wzięli Jan Dziedziczak, Teresa Sygnarek oraz Rajmund Klonowski, natomiast  moderatorem był Jakub Dybek dyrektor TVP Polonii. 

Dyskusja dotknęła wielu aspektów, ale jednocześnie podkreśliła jak ważna jest transparentność i rzetelność przekazywanych informacji oraz obrona treści przed fake newsami. Dziennikarstwo jest przecież instytucją zaufania publicznego. Należy utrzymać ten status. Misja dziennikarza i misja Polaka powinna być spójna. W dyskusji podkreślono iż redakcje są bardzo ważnym narzędziem stymulującym procesy myślenia i wytwarzania nawyków mówienia po polsku w domu. Do mediów polonijnych należy inicjowanie sytuacji za granicą, gdzie mieszkańcy krajów  zamieszkania Polonii liczą się z publikacjami polonijnymi. Redakcje polonijne powinny  motywować przedstawicieli Polonii by byli oni obecni w przestrzeni publicznej i politycznej. Nawiązywanie do zasady wzajemności między redakcjami, a polskimi instytucjami, czy placówkami za granicą powinno być na porządku dziennym. Współpraca między polskimi szkołami i redakcjami to również bardzo ważny aspekt.

Poruszona została również waga dwujęzyczności poza Ojczyzną oraz balansu publikowania treści w języku polskim i języku kraju zamieszkania. Ważne jest by z polonijną narracją dotrzeć do zagranicznych odbiorców.

Należy kultywować  język polski za granicą, nie tylko w domu, szkole, kościele, ale także w mediach tradycyjnych i społecznościowych. Bardzo ważne jest, by zachęcać polskie młode pokolenie za granicą do studiowania w Polsce. Działania te pozwalają nie tylko zachować więzi z krajem przodków, ale również wnoszą nowoczesne wartości polskości.

Na zakończenie spotkania, prezes Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych Teresa Sygnarek wręczyła statuetkę „Słowo Polonii” 2023. Laureatem nagrody została Joanna Majksner-Pińska, redaktor naczelna Miesięcznika Kulturalno-Edukacyjnego „Dwukropek” z Republiki Południowej Afryki. W laudacji podkreślono działania redaktor Joanny na rzecz promowania wysokich standardów dziennikarstwa. Jej dbałość o rzetelną informację o Polsce, przeplataną z informacjami kulturalnymi, dzięki którym lektura pisma „Dwukropek:” stanowi prawdziwą przyjemność.

VI ŚFMP zakończyło dzień pierwszy w duchu artystycznym. Uczestnicy mieli przyjemność wysłuchać "Balladę Polonijną". Autorką tekstu i wykonawczynią utworu jest Danuta Zasada ze Szwecji. Na koniec swoją efektowną twórczość sceniczno-rozrywkową zaprezentował Artur Gotz

Do późnych godzin wieczornych toczyły się forumowe dyskusje. Integracja pod gwiazdami pozwoliła rozszerzyć kręgi znajomości i poruszyć niedopowiedziane kwestie różnic i podobieństw między redakcyjnych.

 

 

Drugiego dnia Forum na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego pod hasłem “Dziennikarstwo w erze cyfrowej” odbył się cykl bardzo interesujących wykładów. 

W  imieniu dziekana prof. dr hab. Janusza Włodzimierza Adamowskiego, wszystkich przybyłych powitał prodziekan  prof. dr hab. Dariusz KuźminaPodkreślił wagę digitalizowania materiałów oraz korzystania z Polonijnej Biblioteki Cyfrowej. Wykładom przysłuchiwał się dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Jan Badowski.

„Jak nie stać się gwiazdą memów” - o narzędziach pracy dziennikarskiej mówił prelegent Jacek Cholewiński – wykładowca, coach, trener umiejętności medialnych, Radiowej Akademii Umiejętności. Zainteresował słuchaczy piramidą informacyjną, setką dziennikarską, występowaniem publicznym oraz rolą anegdoty.

„Jak nie popaść w konflikt z prawem?” - mówiła dr hab. Maria Łoszewska-Ołowska, prawnik i medioznawca Uniwersytetu Warszawskiego. Padło mnóstwo pytań dotyczących prawa autorskiego do zdjęć i tekstów oraz zasad cytatu.

„Jak ustosunkować się do AI - sztucznej inteligencji?” - ekspertem w temacie jest Sylwia Czubkowska – dziennikarka technologiczna, "Techstorie" Tok FM. W trakcie wykładu prelegentka udzieliła odpowiedzi na pytania czy AI to ułatwienie czy zagrożenie dla dziennikarzy? Kto jest autorem tekstów wygenerowanych przez AI i jak się ustosunkować do sztucznej inteligencji w kontekście wykorzystania jej możliwości jako nowoczesnego narzędzia dziennikarstwa? 

„Jak korzystać ze sztucznej inteligencji?”, do tego tematu wprowadziła słuchaczy Alicja Wiercińska – informatyk. Przeprowadziła ona z polonijnymi dziennikarzami praktyczne warsztaty Chat GPT. Pokazała jak on działa oraz jakie są jego ograniczenia i możliwości.

Po południu poruszony został również temat przyszłości Mediów Polonijnych. 

Wskazówek „Jak szkolić młodych dziennikarzy” udzieliła Maria Pyż – redaktor naczelna Radia Lwów. Przedstawiła ona swój autorski projekt szkoleniowy oraz podzieliła się doświadczeniami z jego realizacji. 

„Jaki kierunek w przyszłości?” Piotr Marek – CEO Grupa Tipmedia rozważał z dziennikarzami co wybrać: druk, portal, radio, tv, media społecznościowe? Jak zapewnić ilość odbiorców naszych mediów oraz poszerzyć zasięg w mediach społecznościowych.

Po wykładach starczyło czasu na spacer pod parasolem po przepięknych o każdej porze roku Łazienkach Królewskich. Uczestnicy Forum dzięki gościnności dyrektor Małgorzaty Grąbczewskiej mogli docenić piękno Starej Oranżerii, jej miniaturowego teatru oraz bogatych wnętrz Pałacu na Wodzie.


Ostatniego dnia Forum, w niedzielny poranek odbyły się warsztaty dyskusyjne podzielone na cztery istotne tematy. Są one wspólnym mianownikiem w aktualnej pracy dziennikarza polonijnego:

1. Jak wspierać dziennikarzy z Białorusi? - dyskusję poprowadził Andrzej Pisalnik z Białorusi.
2. Jak współpracować z dziennikarzami z Ukrainy? - sugerowała Maria Pyż z Ukrainy.
3. Jak rozwijać wspólnotę mediów polonijnych? - rozważał Tadeusz Adam Pilat ze Szwecji.
4. Jak budować propolskie lobby? - uświadamiał dziennikarzy Waldemar Biniecki z USA.

Trzy intensywne dni uświadomiły uczestnikom wagę tego rodzaju spotkań i jak co roku pewnego niedosytu. Dlatego też jak co roku znalazł się czas na "koncert życzeń i zażaleń", czyli burzę pomysłów na współpracę między redakcjami w przyszłości. Był czas na wnioski, komunikaty oraz uchwały. W ciągu 72 godzin został zrealizowany cały program VI Światowego Forum Mediów Polonijnych, czego najlepszym dowodem są zdjęcia, które niekiedy mówią więcej niż słowa. Zapraszamy więc do galerii.

 

Opracowanie:
Danuta Zasada - Redakcja Polonia Nowa ze Szwecji.
Ewa Ikwanty - ŚSMP

Foto:
Jan Rzepka - Polonia to My!
Anna Traczewska - Polovers.it
 #swiatoweformummediowpolonijnych #SSMP #mediapolonijne #dziennikarzepolonijni #mediapolskiezagranica

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze