Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 20:43
PRZECZYTAJ:

Andrzej Poczobut odebrał wyróżnienie „Za wolność słowa”

Dla nas jesteś kimś więcej niż tylko laureatem, ale człowiekiem, którego darzymy ogromnym szacunkiem i którego z radością chcemy powitać w naszym gronie. Mam nadzieję, że to nasze pierwsze, ale nie ostatnie spotkanie. I będziemy się spotykać przy różnych okazjach – mówiła w piątek 19 czerwca w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie Teresa Sygnarek, prezes Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych.
Andrzej Poczobut odebrał wyróżnienie „Za wolność słowa”
Od lewej: Teresa Sygnarek, Andrzej Poczobut, Marek Błoński

Autor: Markus Sygnarek

Słowa te skierowała do Andrzeja Poczobuta, polskiego dziennikarza na
Białorusi, jednego z liderów polskiej mniejszości w tym kraju, który odebrał
przyznane mu przez ŚSMP w 2021 roku wyróżnienie „Za wolność słowa”. Stał się
także członkiem honorowym Stowarzyszenia.


Gospodarzem uroczystości był Marek Błoński, prezes Polskiej Agencji Prasowej, który
zacytował list, który z więzienia na Rakowieckiej napisał do generała Czesława
Kiszczaka działacz opozycji, Adam Michnik: „Dla mnie, panie generale, więzienie nie
jest żadną szczególnie dotkliwą karą. To nie ja jestem więziony, to Polska. Szczęśliwy
jestem, że znalazłem się po właściwej stronie, wśród ofiar, a nie oprawców. W życiu
każdego uczciwego człowieka, panie generale, przychodzi taki trudny moment, kiedy
za proste stwierdzenie faktu: »to jest czarne, a to jest białe«, trzeba drogo płacić.
Może to być cena życia. Może to być cena życia płacona w Cytadeli, za drutami
Sachsenhausen, za kratami Mokotowa”.


Uroczystość nie przez przypadek odbyła się w PAP-ie. Przed rokiem trafiła tam
bowiem w depozyt statuetka. Teresa Sygnarek opowiadała, że do tego stopnia ciążyła
jej na półce w domowej biblioteczce, że wpadła na szalony plan, żeby jechać na
Białoruś i spróbować spotkać się z Andrzejem. – Mam podwójne obywatelstwo.
Skontaktowałam się ze szwedzkim Ministerstwem Spraw Zagranicznych, które
powiedziało, że podwójne obywatelstwo na Białorusi nie jest uznawane. Kiedy
dostałabym się tam z Polski, byłabym traktowana jako polska obywatelka, a oni nie
mogliby nic zrobić – wspominała Teresa Sygnarek. Prezes ŚSMP była także z Justyną
Prus z PAPu współprowadzącą wywiad z Andrzejem Poczobutem. Pytała go między o
rolę języka polskiego.


Teresa Sygnarek: Czy podzielasz zdanie, że język polski poza granicami kraju to nie
jest tylko dowód tożsamości, ale także inne spoiwo. Jak ważne jest to w różnych
krajach, ale szczególnie na Grodzieńszczyźnie i Białorusi? Jak ważne to jest, żeby znać
i uczyć dzieci i młodzież języka polskiego? – zadała pytanie.
Andrzej Poczobut: Trudno przecenić znaczenie języka polskiego dla mniejszości
polskiej, niezależnie od tego, w jakim państwie ona mieszka. Oprócz tego wszystkiego,
co powiedziałaś, to są drzwi, które otwierają cię na cały świat. Bez języka polskiego,
polskość nie przetrwa. Owszem, zarówno na Białorusi, jak i w innych krajach są
osoby, którym została polska świadomość zaszczepiona, ale nie znają naszego języka.
Problem polega na tym, że następne pokolenia bez języka już tej świadomości nie
będą miały. Dlatego tyle uwagi „Głos znad Niemna”, tygodnik Związku Polaków na
Białorusi, gdzie pracowałem, poświęca rozwojowi nauki języka polskiego –
odpowiedział. 

Odniósł się także do zapowiadanego we wrześniu powrotu na Białoruś.
AP: To naturalne, że chcę wrócić na Białoruś. W 2005 roku należałem do osób, które
nawoływały działaczy Związku Polaków na Białorusi, żeby się nie uginali pod presją
władz, czyli bronili niepodległości organizacji, bronili wewnętrznej jedności, bo
konflikt sprowadzał się do prostego pytania: czy to białoruskie służby specjalne będą
decydowały, kto jest kierownikiem organizacji, czy będzie decydowała organizacja.
My broniliśmy prawa do tego, żeby Związek samodzielnie wybierał kierownictwo.
Spotykaliśmy się wtedy z wieloma ludźmi w terenie. Dziś czuję za nich
odpowiedzialność. Jak człowiek idzie z przodu przed ludźmi, to jest za nich odpowiedzialny. 
Nasza obecność na Białorusi jest swoistą gwarancją bezpieczeństwa.
Jeżeli coś ma się stać w polskiej kwestii, to stanie się z nami. Muszę być z ludźmi,
których prowadziłem – dodał.


Mówił także o lepszych okolicznościach na Białorusi niż ostatnio. Jeżeli mamy dziś
pięć minut wolności na Białorusi, to w naszym interesie jest, żeby zrobić z nich
dziesięć. A jeżeli by się dało, to nawet piętnaście. A to, dla setek tysięcy Polaków na
Białorusi, byłoby wielkim osiągnięciem.


Światowe Stowarzyszenie Mediów Polonijnych skupia na dziś ponad 160 dziennikarzy
polskich z całego świata. Na piątkową uroczystość zarząd przyjechał w komplecie.
Oprócz Teresy Sygnarek, byli to: jej zastępczyni Anna Traczewska, sekretarz Tomasz
Wolff oraz Ewa Ikwanty, Maria Pyż i Edward Trusewicz.

 


Tekst: Tomasz Wolff
Zdjęcia: Markus Sygnarek



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa Konopielko Treść komentarza: Przemyślane wystąpienie! Świetny projekt powołania zespołu w sprawie mediów! Brawa dla Pani Prezes i dla autora zdjęcia ( udane). Bądźmy obecni i kreatywni! Data dodania komentarza: 4.05.2026, 11:26 Źródło komentarza: Głos mediów polonijnych w Radzie ds. Polonii i Polaków za Granicą Autor komentarza: Teresa Sygnarek Treść komentarza: Długo na to czekaliśmy. Dzisiejszy dzień jest dowodem na zwycięstwo wolności słowa. Data dodania komentarza: 28.04.2026, 15:13 Źródło komentarza: Andrzej Poczobut wrócił na wolność — i razem z nim wraca nadzieja. Autor komentarza: Sylwia Szpak Treść komentarza: Prezes Julian Gaborek jest Polakiem z krwi i kości,gdyby nie on - nie byłoby wielu imprez , spotkań , zawodów i balów polonijnych w Austrii ( i wielu,wielu innych wydarzeń). Jego ogromny wkład w szerzenie polskości i jednoczeniu Polaków jest bezcenny . Chylę czoła przed nim. Data dodania komentarza: 17.11.2025, 19:52 Źródło komentarza: Julian Gaborek (Austria) — Polski Orzeł nad Austrią. Autor komentarza: Sylwia Szpak Treść komentarza: Zarekrutowana i szczęśliwa studentka, dziękuję za możliwość studiowania, pozdrawiam serdecznie Data dodania komentarza: 16.11.2025, 19:46 Źródło komentarza: Rekrutacja na studia podyplomowe online dla dziennikarzy polonijnych. Autor komentarza: Sylwia Szpak Treść komentarza: Wspaniali ludzie o wspaniałych sercach.To pokazuje że Forum Mediów Polonijnych jednoczy Polonię....a nawet niektórych bardzo zbliża (jak Sabinę i Irka). Data dodania komentarza: 16.11.2025, 19:44 Źródło komentarza: Miłość, która stała się głosem Polonii: Sabina i Ireneusz Lemansowie – laureaci Nagrody Słowo Polonii 2025 Autor komentarza: Sylwia Treść komentarza: Cudownie że ŚSMP jednoczy dziennikarzy z całego świata i wspiera kontynuowanie polskości poza granicami kraju.Wielkie brava dla założycieli (-ek) Stowarzyszenia,tak trzymać !!!! Data dodania komentarza: 16.11.2025, 19:39 Źródło komentarza: Senat RP i ŚSMP - współpraca i partnerstwo