V Jubileuszowa Gala Konkursu „Polak Roku we Włoszech” i na Świecie

  • 12.11.2021, 22:01 (aktualizacja 16.03.2022, 10:06)
  • Dorota Ficher
loadingŁaduję odtwarzacz...
9 października w zamku Savelli w Palombara Sabina, nieopodal Rzymu, odbyła się V Jubileuszowa Gala konkursu „Polak Roku we Włoszech” i na Świecie, podczas której zostali wyłonieni laureaci - osoby, które swoją postawą, pracą i zaangażowaniem wyróżnili się w znaczący sposób wśród Polonii na całym świecie.

Związek Polaków w Kalabrii, organizatorzy konkursu Polak Roku we Włoszech jubileuszową, piątą edycję rozszerzyli na cały świat. Organizacje polonijne, instytucje i osoby prywatne z wszystkich kontynentów miały możliwość zgłaszać do konkursu tych Polaków, którzy swoją pracą zawodową, zaangażowaniem społecznym i dzialalnością dla Polonii tworzą pozytywny obraz Polski i Polaków za granicą. Jak określili to projektodawcy konkursu w swoim regulaminie „celem konkursu jest aktywizacja środowiska polonijnego i lokalnego we Włoszech, przedstawienie dorobku oraz wzmocnienie pozytywnego wizerunku Polaka przedsiębiorczego i odnoszącego sukcesy w różnych dziedzinach życia społecznego i gospodarczego”.  

Gala konkursowa miała miejsce 9. października 2021roku w uroczej miejscowości Palombara Sabina niedaleko Rzymu. 17 - osobowa Kapituła złożona z przedstawicieli środowisk  i mediów polonijnych z Europy i USA oraz polskich władz samorządowych, Polskiej Fundacji Narodowej i przedstawicieli Związku Polaków w Kalabrii, pod przewodnictwem Bożeny Kamińskiej z Kancelarii Senatu RP miała trudne zadanie wybrania tych najlepszych spośród wielu kandydatów.Nagrody przyznano w 8 kategoriach: działalność artystyczna, kulturalna, edukacyjno - naukowa, społeczna, gospodarczo- przedsiębiorcza, Polak z wyboru, Polacy za granicą zasłużeni na rzecz zdrowia w walce z pandemią, Polak lub cudzoziemiec pięciolecia – laureat poprzednich czterech edycji.Lista laureatów konkursu po raz kolejny potwierdziła prawdę, że działać można wszędzie, w każdym miejscu na świecie, trzeba po prostu chcieć. Bardzo budującym dla nas, Polaków, jest również fakt, że w wielu miejscach świata żyją ludzie, którym Polska, jej historia i teraźniejszość są bliskie i ważne, choć nie urodzili się Polakami, a wiedzę o naszym kraju zdobywali poprzez czytanie książek, pobyty w Polsce i kontakty z polską diasporą. Tym cudzoziemskim ambasadorom Polski, polskiej kultury, historii i myśli twórczej kapituła poświęciła specjalną kategorię, Polak z wyboru. Nagrodzono 4 osoby.

W specjalnej, jubileuszowej kategorii Polak lub cudzoziemiec pięciolecia uhonorowany został Związek Wolontariuszy Grupa Modlitewna z Montepaolo za wieloletnią działalność społeczną, a także niesienie pomocy osobom potrzebującym.

Nagrody specjalne w tegorocznej edycji konkursu ufundowali ponadto: Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta, Prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz, GBSAPRI SpA, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, a  dyplomy - wyróżnienia Związek Polaków w Kalabrii.

Obecnym na Gali Burmistrzowi Palombary Alessandro Palombi i jego zastępcy Guido Trugli oraz działaczce polonijnej, mieszkance Palombary Agnieszce Mące, dzięki której Polacy Roku mogli spotkać się w średniowiecznym zamku Savelli, Przewodnicząca Związku Polaków w Kalabrii Katarzyna Gralińska wręczyła pamiątkowe dyplomy jako podziękowanie za współpracę.

Uroczysty wieczór poprowadziła Magdalena Ratajewska.Podczas spotkania rozdano również  nagrody zwycięzcom 4. edycji konkursu Polak Roku we Włoszech, a to ze względu na panującą w ubiegłym roku pandemię.Gdy już wszystkie nagrody zostały rozdane, i wszystkie pamiątkowe zdjęcia zrobione, uczestnicy uroczystości przejechali do miejscowej restauracji na włoską kolację. A tam rozmowy przy akompaniamencie polskiej muzyki w wykonaniu polonijnego zespołu muzycznego i włoskich smakołykach  trwały do późnych godzin nocnych. Jak mówili świeżo upieczeni Polacy Roku oraz zaproszeni goście, znajomości tu nawiązane zaowocują spotkaniami na ich wspólnym kreatywnym, polonijnym szlaku.

Pełna lista tegorocznych laureatów konkursu Polak Roku we Włoszech i na Świecie dostępna jest na stronie internetowej https://polakrokuwewloszech.wordpress.com , relacja video https://videopyja.com , relacja audio Radia PoloNews https://cba.fro.at/524454 

Video PYJA z Włoch i Radio PoloNews z Austrii byli patronami medialnymi projektu.

 

df

Dorota Ficher

Zdjęcia (8)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe