Zarząd

 

Teresa Sygnarek
Teresa Sygnarek  Prezes 

Studia uniwersyteckie w dziedzinie marketingu, studia podyplomowe European Diploma in Marketing.

Działaczka polonijna od 1986 roku w Ognisku „Kwiaty Polskie” w Malmö, od 2002 roku zasiada w zarządzie Zrzeszenia Organizacji Polonijnych (ZOP) gdzie od roku 2011 jest prezesem.

W Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych pełniła funkcję sekretarza generalnego, a od roku 2017 wiceprezydenta.

W 2014 roku inicjatorka Europejskich Forów Mediów Polonijnych, które w 2018 r. przyjęły formę Światowych Forów Mediów Polonijnych, organizowanych przez Zrzeszenie Organizacji Polonijnych w Szwecji wspólnie z Europejską Unią Wspólnot Polonijnych i Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”.

Założycielka i prezes Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych. 
Jest redaktorem naczelnym kwartalnika „Polonia Nowa” i portalu relacje.se.

Za zasługi dla Polski została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi (2003) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (2008). Otrzymała także srebrny i złoty Medal Honorowy Zrzeszenia Organizacji Polonijnych w Szwecji za zasługi dla Polonii szwedzkiej oraz Honorową Odznakę Ogniska „Kwiaty Polskie” w stopniu złotym.

 

 

Adriana Chodakowska
Adriana Chodakowska  Wiceprezes

Polonistka i europeistka z wykształcenia, dziennikarka z ponad 20-letnim doświadczeniem.

Zaczynała w 1998 roku od lokalnej stacji telewizyjnej i regionalnego tygodnika, potem była korespondentką Polskiego Radia Szczecin i członkiem Rady Programowej TVP Szczecin oraz członkiem Polskiego Stowarzyszenia Prasy Lokalnej.

Po wyjeździe do Wielkiej Brytanii przez kilka lat prowadziła londyński tygodnik polonijny "Cooltura", a od 2011 roku pracuje w największym portalu polonijnym w Europie - Londynek.net, od 2012 jako jego redaktor naczelna.

Współorganizatorka londyńskich Kongresów Zjednoczonego Królestwa Polek (edycja II- V) oraz koncertu z okazji
100-lecia niepodległości Polski w londyńskiej Royal Albert Hall. Członek National Union of Journalists w Wlk. Brytanii.

 

 

Anna Traczewska
Anna Traczewska  Skarbnik

prawnik, dziennikarka polonijna we Włoszech - freelance
Od 2013 roku blogger i korespondent dla portalu informacyjnego www.polacywewloszech.com w ramach Włosko-Polskiego Stowarzyszenia Promocji Społecznej „Pro Polonia", gdzie pełni rolę sekretarza. 

Od 2015 roku założycielka i dyrektorka Szkoły Języka i Kultury Polskiej Anders we Włoszech z siedzibami w Maceracie, Perugii i Ankonie.

Od 2017 dziennikarz biuletynu informacyjnego "Polonia Włoska".  W latach 2018-2020 reporter dla TVP Polonia, TVN i krajowych kanałów radiowych. W 2019 roku współzałożyciel i skarbnik Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych.

W 2019 roku Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP za wybitne zasługi dla środowisk polonijnych i popularyzowanie polskiej kultury. Ekspert w zakresie obsługi klienta i relacji biznesowych.

Specjalizuje się w rozwoju kontaktów gospodarczych i inwestycjach między polskimi i włoskimi firmami, w szczególności w poszukiwaniu sektorów inwestycyjnych, kontynuacji relacji biznesowych, polskim prawie spółek, procedurach tworzenia polskich firm, prawie egzekwowania należności od podmiotów gospodarczych w Polsce.

 

 

 

EDWARD TRUSEWICZ  Sekretarz
Edward Trusewicz  Sekretarz

Producent i reżyser polskich przedsięwzięć artystycznych na Litwie, freelancer mediów polskich w tym kraju, sekretarz generalny Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, wiceprezes Związku Polaków na Litwie, ekspert Rady Europy ds. polityki mniejszości narodowych, były wiceminister kultury Republiki Litewskiej.

 

 

 

 

Ewa Ikwanty


Ewa Ikwanty Członek Zarządu

Działaczka społeczna, dziennikarka freelance

Od 2016 roku pracuje w organizacji charytatywnej Centrum Together Razem, informując Polaków w Irlandii o ich prawach i obowiązkach i koordynując projekty społeczne skierowane do Polaków.

Od 2015 dziennikarka informacyjna dla portali i wydawnictw papierowych skierowanych do czytelników Polonii w Irlandii.

W 2017 roku laureatka nagrody “Wybitny Polak” w kategorii osobowość.

Od 2019 roku redaktor naczelna polonijnego magazynu “Po Polsku”.

Członek Cork City of Sanctuary. Specjalizuje się w koordynacji projektów, pracuje z osobami starszymi, udziela porad socjalnych. W ostatnich latach koordynowała projekt europejski w ramach programu POWER. Wśród wielu jej zainteresowań i pasji na uwagę zasługują socjologia organizacji i zarządzania, i psychologia.

 

Bogumiła Filip
Bogumiła Filip Członek Zarządu

Studiowała prawo administracyjne, Human Resources, medycynę naturalną oraz „voice” w Konserwatorium Muzycznym w Sydney.

Działacz polonijny w Australii od 1994 r.

Organizuje koncerty na terenie całej Australii, pisze artykuły do polonijnych mediów oraz fotografuje. Jej zdjęcia są publikowane na stronie internetowej Towarzystwa Chrystusowego w Australii, Pulsie Polonii, witrynie Konsulatu RP, Tygodniku Polskim, Expressie Australijskim, Bumerangu Polskim, witrynie teatru „Fantazja”, a także w książkach różnych autorów, między innymi w książce Magdaleny Wołłejko pt. „Sztuki Wesołe czyli Hipochondrycy i Porzucone”.

Jako fotograf, redaktor, dziennikarz oraz fotoreporter uczestniczy w większości wydarzeń polonijnych w Sydney.

W 2001 r. założyła Teatr Muzyczny im. Jana Pawła II, w którym pełni funkcjȩ dyrektora artystycznego i reżysera, pisze scenariusze do koncertów i sztuk teatralnych wystawianych w różnych stanach Australii.

W 2021r. otwiera portal „Obiektyw Polonijny”, niezależny internetowy magazyn Polaków w Australii, Polsce oraz innych krajach świata.

W 2014 r. otrzymała Krzyż Opalowy za szczególne zaangażowanie i wspieranie działalności duszpasterstwa polskiego w Australii, a rok później odznaczenie państwowe Złoty Krzyż Zasługi za zasługi w rozwijaniu polsko-australijskiej współpracy kulturalnej i za osiągniȩcia artystyczne.

 

Danuta Michalska


Danuta Michalska Członek Zarządu

Pedagog, bankowiec, dziennikarz, działacz polonijny.

Dziennikarka programu informacyjnego telewizji "Vectra" oddz. Slupsk / Polska.

Współorganizator i pierwsza redaktor naczelna polonijnego tygodnika "Cooltura" / Wielka Brytania.

Redaktor naczelna miesięcznika "Mixer Magazine", newsreader "Mixer Radio" / Wielka Brytania.

 PR & Marketing Manager "Londynek.net" / Wielka Brytania.

Organizator finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Londynie w 2003 i 2004 roku / Wielka Brytania.

Członek Londyńskiego Komitetu Obchodów Żałoby Narodowej po Katastrofie Smoleńskiej w Londynie / Wielka Brytania.

Członek komitetu organizacyjnego koncertu "100 lat" z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Royal Albert Hall / Wielka Brytania.

 

Sławomir Sobczak


Sławomir Sobczak Członek Zarządu

Praca w mediach od 1983 r. na Wydziale Filmowym TVP Wrocław.

Od 1988 r. w Stanach Zjednoczonych, gdzie był operatorem kamery w lokalnej telewizji Polvision, montażystą w TVPolonia, fotoreporterem w Kalejdoskopie – dodatku do Dziennika Związkowego.

Obecnie dziennikarz w polonijnym radiu, współpracuje z TVP Chicago realizującą cykliczny program Oblicza Ameryki dla Polsatu

Jest sekretarzem redakcji w portalu Meritum.us.

Od 2011 r. należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej.