XXVI Walny Zjazd Związku Polaków we Włoszech

  • 02.10.2021, 22:05 (aktualizacja 16.03.2022, 10:17)
  • Dorota Fischer
XXVI Walny Zjazd Związku Polaków we Włoszech videoPYJA
 

XXVI Walny Zjazd Związku Polaków we Włoszech

 

 

W dniach 25 i 26 września br. w rzymskim Domu Polskim im. Jana Pawła II odbył się XXVI Walny Zjazd Związku Polaków we Włoszech. 

 

Dla wielu znajomych i przyjaciół była to świetna  okazja do  spotkania się po długim okresie rozłąki spowodowanej pandemią. Gośćmi honorowymi Zjazdu byli: Anna Maria Anders, Ambasador RP przy Kwirynale oraz delegacje Sejmu RP, Senatu RP i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W obradach, poza delegatami Związku, wzięli  udział: Konsul Generalna RP w Mediolanie Adrianna Siennicka, Konsul RP w Rzymie Agata Ibek-Wojtasik,  kierownik Wydziału ds. Politycznych i Administracyjnych Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej Marek Sorgowicki, z-ca Dyrektora Instytutu Polskiego w Rzymie Kamila Grzybowska – Kisiel, oraz dyrektorka Szkoły Polskiej w Rzymie Danuta Stryjak. 

 

Po okolicznościowych przemówieniach oraz odczytaniu listów od gości, którzy nie mogli przyjechac do Rzymu osobiście, Prezes Związku Polaków we Włoszech, Urszula Stefańska-Andreini przedstawiła sprawozdanie z działalności organizacji w kolejnym trudnym roku 2021. Podczas zamkniętej sesji popołudniowej, delegaci ZPwW wybrali nowy zarząd, który przedstawił się podczas wieczornej kolacji w siedzibie Ambasady RP przy Kwirynale. Prezesem ZPwW juz po raz czwarty zostala Pani Urszula Stefanska - Andreini. Serdecznie gratulujemy! 

W drugim dniu zjazdu, zebrani uczestniczyli w odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej Stanisławowi Augustowi Morawskiemu, nestorowi polskiej wspólnoty we Włoszech i jednemu z założycieli Związku Polaków we Włoszech, który poświęcił całe życie, by Włochy przybliżyć Polakom, a Polskę Włochom. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonała  Ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders. W swoim krótkim okolicznościowym przemówieniu Pani Ambasador powiedziała m.in.: "dzisiejsza uroczystość pozostawi ślad nie tylko w sercach zebranych tutaj osób, ale i całej Polonii Włoskiej. Co więcej, to także chwila, którą będą pamiętać przyszłe pokolenia, młodzi Polacy mieszkający na ziemi włoskiej, którzy za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat będą świadczyć o związkach i przyjaźni polsko-włoskiej. Dzisiaj oddajemy bowiem hołd niezwykłej postaci, Nestorowi Polonii Włoskiej, który niestrudzenie, przez całe swoje życie emigracyjne, promował we Włoszech naukę, kulturę i sztukę polską. I zawsze, w każdym momencie, podkreślał wspólną polsko-włoską historię." Tablica została odsłonięta na dziedzińcu Kościoła polskiego p.w. św. Stanisława Męczennika.

Wszystkim organizacjom zrzeszonym w Związku Polaków we Włoszech życzymy satysfakcji z działalności na rzecz Polonii we Włoszech i Europie.

material video na:       https://videopyja.com/xxvi-walny-zjazd…akow-we-wloszech/bylismy-tam/ostatnio dodane

Dorota Fischer

Zdjęcia (10)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe